Këshilla për bakshish në Francë

Këshilla për bakshish në Francë

Shuma e bakshishit në Francë ndryshon në varësi të llojit të shërbimit të marrë. Për shembull, ju duhet të jepni bakshish 1 euro për person për biletat e teatrit. Ju gjithashtu mund të lini një bakshish prej 10% për parukierët. Bakshishi mesatar është 2 euro dhe disa...

read more

Saint Tropez – Riviera Franceze

Saint-Tropez - qendra e jetës shoqërore të Côte d'Azur - ndodhet 90 km nga Nice. Është një qytet piktoresk në Cote d'Azur, afër shtëpive të aktorëve të famshëm, stilistëve dhe personazheve të tjerë të famshëm. Imazhi i qytetit të famshëm tashmë është ndërtuar në...

read more

Grasse – Riviera Franceze.

Parfumeri - rruga për në Grasse me famë botërore Grasse është një qytet dhe komunë në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur të Francës, në departamentin Alpes-Maritimes. Grasse klimatike. Klima e Grasse është e butë. Edhe në dimër, temperaturat nuk bien nën 5 ° C. Në...

read more
HARTAT – BREGDETI KALTURA – FRANCE

HARTAT – BREGDETI KALTURA – FRANCE

Cilat vende për të parë në Rivierën Franceze të Cote d'Azur. Nice, Griamaud dhe Kana e njohur për festivalin e filmit janë shumë interesante. Nice është para së gjithash një qytet i bukur i vjetër, Promenade d Anglais, me restorantet më të mira në Francë dhe kafe të...

read more

Si është moti dhe klima në Cote d’Azur?

Cilat janë temperaturat e ajrit dhe ujit në Rivierën Franceze? – reshje shiu, erëra që fryjnë. Dielli përmbyt Cote d'Azur 300 ditë në vit. Klima këtu është më e ngrohta në Francë. Temperatura mesatare vjetore është + 20 ° C. Në dimër zakonisht nuk bie nën + 8 ° C. Në...

read more

Cilat janë plazhet në Cote d’Azur?

Pushimet në plazh – infrastrukturë plazhi. Plazhet në bregun e kaltër janë falas dhe me pagesë. Në vendpushimet më të gjalla lokale - me pagesë dhe pak anash - falas. Për sa i përket tarifave të plazhit, duke paguar një herë gjatë ditës, mund të ktheheni të nesërmen...

read more