Vendpushimet më të mira të skive në Bullgari

Vendpushimet më të mira të skive në Bullgari

Nëse planifikoni një pushim me ski gjatë verës, Bullgaria është vendi i përsosur për ta bërë këtë. Me një peizazh të larmishëm që përfshin një brez bregdetar të Detit të Zi, një brendësi malore dhe lumenj si Danubi, Bullgaria është një vend i bukur për një pushim dimëror. Trashëgimia e saj e pasur kulturore pasqyron ndikimet e shumta të qytetërimeve të lashta, duke përfshirë atë grek, sllav, osman dhe pers. Kryeqyteti Sofja është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që daton në shekullin e 5-të para Krishtit.

Një fshat buzë malit që ofron ski të klasit botëror, Borovets është vendpushimi më i vjetër i skive në Bullgari. I vendosur në pyjet me pisha të malit Rila, ky qytet ofron shpatet sfiduese për fillestarët si dhe një mundësi të shkëlqyer për aftësi të tjera. I vendosur në zemër të Ballkanit, qyteti është i njohur për jetën e tij të natës dhe ka një pistë biatlon të klasit botëror. Një vendpushim popullor skijimi për familjet, ky fshat është veçanërisht i popullarizuar për ata që lindin herën e parë. Pavarësisht se është një qytet i vogël skijimi, ai ka një klientelë të fortë dhe shumë vizitorë që kthehen.

Vendpushimet e skive për fillestarët në Bullgari

Vendpushimet më të mira të skive në Bullgari
Vendpushimet më të mira të skive në Bullgari

Për fillestarët dhe grupet me aftësi të përziera, Bullgaria është një destinacion i mrekullueshëm për ski. Për më tepër, resortet janë shumë të përballueshme, gjë që i bën ata një zgjedhje të shkëlqyer për një pushim familjar. Skiatorët ekspertë mund të provojnë malin Pirin ose të shkojnë në Alpe për një përvojë më sfiduese. Ka disa vendpushime fantastike të skive në Bullgari, kështu që nëse jeni fillestar apo ekspert, do të jeni në gjendje të gjeni atë të duhurin për nevojat tuaja.

Plovdiv është një nga resortet më të njohura në Bullgari dhe ka 36 km pista skish. Resorti është kryesisht jeshil dhe blu dhe është ideal për familjet dhe grupet me aftësi të përziera. Një vend i mrekullueshëm për fëmijët që të mësojnë të bëjnë ski është Pamporovo, e cila është 1,5 orë në jug të Plovdivit. Nëse jeni duke kërkuar për një vendpushim skish më të qetë, mund të preferoni Chepelare. Përveçse është një nga prodhuesit më të vjetër të skive në Ballkan, ajo ka një shkollë të mirë skijimi dhe është shumë miqësore me fëmijët.

Vendpushimet më të njohura të skive bullgare janë Bansko dhe Rila. Në këto dy destinacione mund të gjeni shumë lloje të ndryshme terreni. Për sa i përket çmimit, Bansko është më i përballueshëm, me çmime që fillojnë nga pesë euro në janar. Ata që kërkojnë një eksperiencë më luksoze duhet të zgjedhin një vendpushim në Bankso, ku hotelet janë të vendosura në mënyrë të përshtatshme dhe ofrojnë një kulturë të shkëlqyer apres-ski. Vendpushimet janë të hapura gjatë gjithë vitit, por koha më e mirë për të skijuar është mesi i dhjetorit deri në mes të prillit.

Më shumë rreth Bansko: https://bulgariatravel.org/bansko/

Akomodimi për ski në Bullgari – shtëpiza, hotele, apartamente.

Ka shumë mundësi kur bëhet fjalë për akomodimin në Bullgari. Ka apartamente të lira për ata që kanë një buxhet, ndërsa hotelet luksoze janë në dispozicion me një çmim që nuk do të prishë bankën. Zgjedhja e akomodimit të duhur është jetike, dhe Bullgaria është një vend i mrekullueshëm për ski. Ia vlen koha dhe paratë tuaja për të marrë ofertën më të mirë. Ka dhjetëra vende për të qëndruar, kështu që zgjedhja e duhur varet nga buxheti juaj.

Ka shumë vende për të qëndruar në Bullgari, nga apartamentet komode deri te hotelet luksoze me pesë yje. Pavarësisht nga buxheti juaj, ju mund të gjeni një vend të rehatshëm për të qëndruar. Për më tepër, ju mund të gjeni apartamente të përballueshme në Bansko dhe Borovets, si dhe një gamë të gjerë akomodimesh me cilësi të lartë dhe luksoze. Nëse dëshironi të shijoni një shije të vërtetë të kulturës lokale, ka disa mundësi të shkëlqyera në Bullgari.

Vendpushimet e skive familjare në Bullgari

Të dy vendpushimet bullgare të skive ofrojnë mundësi të shkëlqyera për fillestarët dhe skiatorët me përvojë. Të dy vendpushimet janë ideale për familjet dhe fillestarët dhe kanë pista të gjata jeshile dhe blu që janë perfekte për skiatorët e të gjitha niveleve. Përveç skijimit, të dyja këto vendpushime kanë gjithashtu mundësi të shkëlqyera për jetën e natës. Për një përvojë vërtet luksoze, provoni të qëndroni në një hotel me 5 yje me një skenë të shkëlqyer après-ski. Ka shumë opsione të tjera për një pushim të skijimit familjar, të ndërgjegjshëm për buxhetin në Bullgari.