Riviera Franceze – moti, hartë, udhëzues.

Riviera Franceze – vizitë dhe moti. Një udhëzues i shpejtë turistik. Cote d’Azur tundon me sharmin e tij unik gjatë gjithë vitit.

Cote d’Azur është një rajon shumë ekskluziv, i vendosur në jug të Francës në rrëzë të Alpeve, pikërisht në Detin Mesdhe. Vendndodhja e tij shumë specifike (malet, deti i ngrohtë) e bën atë një vend shumë të veçantë. Plazhet e shkëlqyera që shtrihen për kilometra të tëra, hotelet moderne, portet, bimësia e harlisur dhe moti i bukur tundojnë turistët nga e gjithë bota. Megjithëse pothuajse të gjitha qytetet në Cote d’Azur janë shumë piktoreske dhe joshëse me shumë atraksione, padyshim, xhevahiret e tij përfshijnë qytete të tilla si:

  • Toulon
  • Menton
  • Saint-Tropez
  • E bukur
  • Villefranche-sur-Mer.

Moti në Cote d’Azur – muaji më i mirë për pushime.

Tabela e mëposhtme me temperaturat mesatare në Cote d’Azur do t’ju ndihmojë të zgjidhni muajin e duhur për udhëtimin tuaj.

Muaj Minimumi (° C) Maksimumi (° C) Mesatarja (° C) Minimumi (° F) Maksimumi (° F) Mesatarja (° F)
janar 6 13 9.6 42 56 49.2
shkurt 6 14 9.8 43 56 49.6
marsh 8 15 11.9 47 60 53.3
prill 11 17 14.1 51 63 57.4
Mund 15 21 17.8 58 70 64
qershor 18 25 21.4 65 76 70.6
korrik 21 28 24.2 69 82 75.5
gusht 21 28 24.5 70 82 76.1
shtator 18 25 21.2 64 77 70.2
tetor 14 21 17.5 57 70 63.5
Nëntor 10 17 13.4 49 63 56
dhjetor 7 14 10.4 44 57 50.6
Temperaturat mesatare të ajrit në Cote d’Azur.

Kontrolloni gjithashtu reshjet që ndodhin në një muaj të caktuar në Cote d’Azur:

Muaj Milimetra Të gjitha Ditë me shi
janar 70 2.8 6
shkurt 45 1.8 5
marsh 40 1.6 5
prill 70 2.8 7
Mund 45 1.8 5
qershor 35 1.4 4
korrik 10 0.4 2
gusht njëzet 0.8 2
shtator 72 2.8 5
tetor 135 5.3 7
Nëntor 105 4.1 7
dhjetor 95 3.7 6
Reshjet mesatare (ditë me shi) që ndodhin në muajin e caktuar në Cote d’Azur

Gjatësia e ditës në Cote d’Azur është gjithashtu e rëndësishme.

Kohëzgjatja e ditës (orë me diell) në Cote d’Azur:

Muaj Mesatarisht Së bashku
janar 4.5 145
shkurt 6 175
marsh 7.5 240
prill 8 245
Mund 9.5 295
qershor 11 335
korrik 12 370
gusht 10.5 325
shtator 8.5 260
tetor 6 185
Nëntor 5 150
dhjetor 4.5 135
Tabela: Gjatësia e ditës (orë me diell) në Côte d’Azur sipas muajit.

Cote d’Azur tundon me sharmin e tij unik gjatë gjithë vitit. Megjithatë, nëse gjatë pushimeve tuaja dëshironi të notoni në det dhe të përtoni në plazhet më të mrekullueshme në botë, është mirë të shkoni atje në sezonin e verës (qershor – tetor). Atëherë do të jemi të sigurt se moti do të jetë i mirë për ne dhe se pushimet tona do të jenë të suksesshme.

Vlen gjithashtu të kontrolloni temperaturën mesatare të ujit në një muaj të caktuar.

Temperatura e ujit të detit në Cote d’Azur në muaj të veçantë:

Muaj Celsius (° C) Fahrenheit (° F)
janar 14 57
shkurt 14 56
marsh 14 57
prill 15 59
Mund 18 64
qershor 21 69
korrik 24 75
gusht 25 77
shtator 23 74
tetor 21 70
Nëntor 18 65
dhjetor 16 60
Temperatura e ujit të detit në Cote d’Azur në muaj të veçantë:

Megjithatë, duhet të kemi parasysh se në sezonin e lartë, si në verë ashtu edhe në dimër, çmimet janë shumë më të larta dhe se kudo do të ketë shumë turistë. Nëse, nga ana tjetër, preferoni t’i kaloni pushimet tuaja më qetë, ia vlen të shkoni në Cote d’Azur në pranverë, kur tashmë është ngrohtë dhe nuk ka ngutje tipike të sezonit të lartë.

Në pranverë, moti është gjithashtu i favorshëm për shëtitje dhe shëtitje, dhe në Cote d’Azur sigurisht që ka shumë vende interesante që ia vlen të shihen.

Të apasionuarit pas sporteve dimërore sigurisht që do të jenë të interesuar për faktin se nga Cote d’Azur, vetëm rreth 2 orë me makinë deri në një nga pistat më të mrekullueshme të skive në botë – në Alpe.

Udhëzues në Côte d’Azur – çfarë duhet të shihni?

Kur zgjidhni Cote d’Azur me synimin për të ngelur në plazhet me rërë, duhet të mbani mend gjithashtu se ky është një rajon historikisht shumë i pasur dhe ia vlen të shkoni për një eksplorim të vogël të zonës gjatë pushimeve tuaja për banja dielli. Pothuajse në çdo qytet të Cote d’Azur do të gjeni një ndërtesë interesante për sa i përket arkitekturës dhe historisë. Përplasja e modernitetit me historinë është shumë e qartë dhe interesante në të njëjtën kohë.

Zbuloni perlat e fshehura të Rivierës Franceze

Merrni, për shembull, Nice, e cila është një qytet shumë ekskluziv, plot me ndërtesa moderne: hotele, restorante, bare, rrokaqiej – një nga vendet më të shtrenjta dhe ekskluzive në botë. Sidoqoftë, e gjithë kjo në “qytetin e ri” dhe në atë të vjetër mund të shijojmë bukurinë e arkitekturës historike, pallateve të vjetra, kishave, muzeve (Muzeu Arkeologjik, Muzeu Chagall, Muzeu Matisse).

Video – Çfarë duhet të shihni në Nice?

Gjithashtu ia vlen të shikoni kështjellën e famshme në plazh në Mandelieu-la-Napoule dhe të vizitoni portin e bukur. Kur të vini në Cote d’Azur, mbani mend se hotelet dhe apartamentet luksoze nuk janë më interesantet, por zona që fsheh shumë surpriza dhe sekrete mes natyrës së harlisur mesdhetare. Ndoshta ju do të jeni ai që do të zbuloni tjetrin.