Nëntor – moti në Seychelles në nëntor

Moti në Seychelles në nëntor – çfarë të presësh?

Nëntor – moti në Seychelles në nëntor

Nëntor në Seychelles ka ende temperatura të larta dhe reshje më të shpeshta. Si rezultat, lagështia e lartë e ajrit, e cila i bën njerëzit të lodhen më shpejt dhe të tolerojnë më pak temperaturat e larta. Prandaj, ia vlen të planifikoni pushimet tuaja në mënyrë të tillë që të mos e mbingarkoni trupin tuaj, duke përfituar sa më shumë atraksione.

Çfarë duhet bërë në nëntor?

Në Poloni, nëntori është zakonisht stuhi, erë, shi dhe temperatura të ulëta. Kështu që ia vlen të hipni në aeroplan dhe të shkoni në një udhëtim në Seychelles. Në fund të fundit, ka plazhe të mrekullueshme dhe me rërë me gurë graniti, duke krijuar një atmosferë unike. Palma të pazakonta kokosi me forma të çuditshme, breshka gjigante dhe specie unike zogjsh janë vetëm disa nga atraksionet që na presin atje. Ecja në mal, zhytja apo lundrimi, është një propozim për ata më rezistentët, që pëlqejnë rekreacionin aktiv. Nëse, megjithatë, jemi të lodhur nga vapa dhe temperaturat e larta, ia vlen të ulemi për një moment dhe të pushojmë nën hijen e një palme, të pimë një pije Seychelles ose të shijojmë një pjatë lokale.

Moti në Seychelles në nëntor – çfarë të presësh?

Gjatë nëntorit, temperatura në Seychelles është në kulmin e saj. Ka pak reshje shiu dhe qielli është përgjithësisht i kthjellët, përveç orëve të para të mëngjesit. Mesatarja e lartë është 83 gradë F, ndërsa temperatura maksimale është 85 gradë F. Sasia e reshjeve gjatë këtij muaji është e moderuar, rreth 9.1 inç në 11 ditë. Sidoqoftë, duhet të shmangni udhëtimet gjatë kësaj kohe nëse dëshironi të shmangni nxehtësinë.

Moti në Seychelles në nëntor është i ngrohtë dhe me diell, me ditë me erë dhe lagështi të lartë. Me 204 mm reshje gjatë 17 ditëve, është koha ideale për të vizituar këtë ishull. Flladet e oqeanit bëjnë për zhytje dhe zhytje të mrekullueshme! Nuk është muaji më i mirë për rrëshqitje në ajër, por gjithsesi mund të shijoni ujin dhe të pushoni në plazh!
Ditët e para të nëntorit janë koha më e këndshme për të vizituar ishujt. Ndërsa shirat vazhdojnë të bien në Seychelles, ato priren të bien kryesisht gjatë natës. Gjatë mesit të nëntorit, moti në vendin ishull është i rehatshëm, me më pak shira. Edhe me re, dielli do të shfaqet më shpesh. Pavarësisht lagështisë, temperaturat mbeten të buta dhe të këndshme.

Parashikimi i motit në Seychelles në nëntor:

Ushqim dhe pije

Kuzhina e Seychelles është shumë e larmishme dhe ka ndikime franceze, afrikane dhe indiane. Sigurisht, baza është peshku dhe prodhimet e detit, si dhe speciet ekzotike të perimeve dhe frutave. Imagjinoni një pjatë me karavidhe të pjekur në skarë të shërbyer me erëza dhe salca të nxehta dhe perime të ziera me oriz. Mund ta lani me rum lokal ose variante të ndryshme pijesh me shtimin e lëngjeve të freskëta të frutave.