La Plagne – moti dhe atraksionet në vendpushimin popullor francez të skive të Aplach.

Duke mbretëruar në Moti në La Plagne kushtet e motit janë mjaft miqësore për skiatorët. Në praktikë, kjo do të thotë temperatura mjaft të larta edhe në dimër. Duke mbizotëruar në Temperatura e La Plagne janë si më poshtë:

 • dhjetor -Temperaturat në shkurt janë nga -2 – 1 gradë C deri në 5-9 gradë C;
 • marshMund është amplituda e temperaturës që varion nga 3-9 gradë C deri në 12 – 22 gradë C;
 • Qershor Gusht nga ana tjetër, këto janë temperatura që variojnë nga 10-13 gradë C deri në 23-26 gradë C;
 • Shtator Nëntor nga ana tjetër, ofron temperatura që variojnë nga 1-8 gradë C deri në 8-20 gradë C.

Temperaturat mesatare të ajrit në muaj në Celsius dhe Fahrenheit në Alpet Franceze:

Muaj Minimumi (° C) Maksimumi (° C) Mesatarja (° C) Minimumi (° F) Maksimumi (° F) Mesatarja (° F)
janar -5 5 0.1 23 41 32.3
shkurt -4 7 1.2 24 44 34.1
marsh -2 10 4.4 29 51 40
prill 2 13 7.2 35 55 45
Mund 5 18 11.6 42 64 52.9
qershor 8 23 15.5 47 73 59.9
korrik 10 26 18.1 51 78 64.6
gusht 10 26 18.1 51 78 64.6
shtator 7 20 13.6 44 69 56.6
tetor 3 15 9 38 59 48.3
Nëntor -1 9 4.2 31 48 39.6
dhjetor -4 6 1 26 42 33.7
Temperaturat mesatare të ajrit në muaj në Celsius dhe Fahrenheit në La Plagne

La Plagne dhe atraksionet e saj

Ndoshta vendpushimi më i popullarizuar i skive në Alpe.

Një udhëzues video për vendpushimin e skive La Plagne.

Zgjedhja e një vendi për udhëtimin tuaj në Francë La Plagnekemi mundësi të takohemi një nga vendpushimet më të vjetra të skive në Francën lindore. Ky qytet inkurajon entuziastët e sporteve dimërore dhe familje të tëra me fëmijë të vegjël që ta vizitojnë. Për të parën, La Plagne ka për të ofruar, ndër të tjera 425 km pista skijimi dhe 140 ski ashensorë. Njerëzit me fëmijë mund të kalojnë një kohë të këndshme në një nga fshatrat malorë të qetë dhe të qetë. Kur u pyet nëse ka Tërheqjet e La Plagne për njerëzit që i vizitojnë, ne përgjigjemi: patjetër që po. Ato janë ndër të tjera:

 • qendra fitnesi;
 • qendra Wellness;
 • shesh patinazhi në akull;
 • vrapime me rrëshqitje.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të përfitoni nga atraksione shtesë si:

 • top bojë;
 • kungull;
 • bowling.

Një nga atraksionet më të ngarkuara në La Plagne është Pista olimpike e bobsleigh në dispozicion të turistëve. Ju gjithashtu mund të shikoni garat me sajë të qenve. Për ata që kërkojnë argëtim të jashtëzakonshëm, ne mund të rekomandojmë:

 • shëtitje me këpucë dëbore;
 • ngjitje në akullnajë;
 • turne me helikopter në zonën e afërt.

Një citat nga Udhëtimi më i lartë në dëborë (udhëzues i plotë):

La Plagne ka kaq shumë stile të ndryshme fshatrash (11 fshatra gjithsej duke përfshirë 7 lartësi të larta) dhe akomodim nga ndërtesa të mëdha që duken si anije lundrimi të mbërthyera në majë deri te hotelet dhe vilat tradicionale të Savoyard. Ka diçka për të gjithë në La Plagne.

Shumica e shpateve në La Plagne janë të përshtatshme për fillestarët dhe shumë prej tyre janë të gjata me një pjerrësi të butë. Prandaj, La Plagne nuk është vendi më i mirë për snowboarders. Por skiatorët kanë shumë për të ofruar në zonën e skive të njohur si Paradiski. Sistemi i ashensorit është efikas dhe ju ndihmon të eksploroni me lehtësi bollëkun e fshatrave.

Edhe pse La Plagne është një vendpushim skish me lartësi të madhe, i sigurt për dëborë, ka shumë shpate nën vijën e pemëve që janë të shkëlqyera kur bora është e mirë dhe dukshmëria është e keqe.

Skiatorët më të avancuar mund të shijojnë një gamë të gjerë terreni të lirë përtej shpateve të La Plagne. Pas reshjeve të fundit të borës dhe kur kushtet e ortekëve janë të favorshme, drejtohuni në Bellecôte dhe shpatet e Roche de Mio. Për të përfituar sa më shumë nga terreni jashtë pistës, rezervoni një udhëzues ose instruktor për t’ju çuar në pikat më të mira.

La Plagne është gjithashtu e lidhur me vendpushimin fqinj të Les Arcs, i cili pothuajse dyfishon zonën e skive, duke e bërë atë të tretin më të madh në botë. Të dy vendpushimet janë të lidhura me një teleferik me dy nivele që transporton skiatorët nëpër luginë. Për shkak të madhësisë së zonës së Paradiskit, skijimi në të dy vendpushimet brenda një dite nuk është një opsion i zbatueshëm. Nëse koha juaj në La Plagne është e kufizuar, thjesht qëndroni në lejen lokale dhe zgjateni atë me një ditë zgjatjeje në Les Arcs. Kjo do t’ju kursejë para në planin afatgjatë.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një vendi për të qëndruar, ju keni një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh. Kjo për shkak se La Plagne përbëhet nga njëmbëdhjetë fshatra individualë, shtatë prej të cilëve janë në lartësi të madhe. Pronat e pushimeve variojnë nga hotelet dhe shtëpitë tradicionale të Savojës deri te ndërtesat e mëdha që duken si anije lundrimi të ankoruara në male. Kjo do të thotë që fjalë për fjalë të gjithë do të gjejnë diçka për veten e tyre …

… informacione më të detajuara mund të gjenden në:

https://www.topsnowtravel.com/the-ultimate-guide-to-la-plagne/