Çmimet në Seychelles – dyqane, bare, birrë, vodka, restorante

Çmimet në Seychelles

Monedha në Seychelles është Rupia e Seychelles – SCR.

 • Vakt, Restorant i lirë 11,75 € 7,42-52,14
 • Vakt për 2 persona, Restorant i mesëm, me tre pjata 67,56 € 52,15-113,80 €
 • McMeal at McDonalds (ose vakt i kombinuar ekuivalent) 6,14 € 4,64-8,00 €
 • Birra vendase (0,5 litra dridhje) 5,03 € 3,02-9,10
 • Birra e importuar (shishe 0,33 litra) 4,52 € 2,61-7,27 €
 • Kapuçino (i rregullt) 3,58 € 1,50-5,69
 • Coke/Pepsi (shishe 0,33 litra) 2,62 € 1,51-4,55
 • Ujë (shishe 0,33 litër) 1,51 € 1,00-3,07

Tregjet

 • Qumësht (i rregullt), (1 litër) 1,59 € 1,17-3,07
 • Bukë e bardhë e freskët (500 g) 1,12 € 0,49-3,07
 • Oriz (i bardhë), (1 kg) 2,34 € 0,62-6,53
 • Vezë (të rregullta) (12) 2,47 € 1,13-3,17
 • Djathë vendas (1kg) 27,94 € 9,05-61,44
 • Fileto pule (1kg) 5,14 € 2,36-8,45
 • Mish viçi i rrumbullakët (1 kg) (ose mish i kuq i barazvlefshëm i këmbëve të pasme) 7,84 € 5,31-16,45 €
 • Mollë (1kg) 1,49 € 0,78-4,61
 • Banane (1kg) 2,36 € 1,17-3,07
 • Portokall (1kg) 1,33 € 0,58-2,34
 • Domate (1kg) 4,22 € 1,54-4,64
 • Patate (1kg) 1,33 € 0,53-1,84
 • Qepë (1kg) 1,34 € 0,59-2,46
 • Marule (1 kokë) 1,11 € 0,41-2,41
 • Ujë (shishe 1.5 litër) 0.97 € 0.58-2.31
 • Shishe Vere (Raga e Mesme) 8,55 € 6,58-30,16
 • Birrë vendase (shishe 0,5 litra) 2,33 € 0,99-3,29
 • Birra e importuar (shishe 0,33 litra) 2,66 € 1,36-4,56
 • Cigare 20 Pako (Marlboro) 9,55 € 9,53-12,11

Transporti

 • Biletë me një drejtim (Transporti Lokal) 0,42 € 0,41-0,44
 • Leje mujore (çmim i rregullt) ?
 • Taxi Start (Tarifa Normale) 3,26 € 3,26-15,77
 • Taksi 1km (Tarifa Normale) 2,84 € 1,82-3,26
 • Taksi 1 orë pritje (tarifa normale) 18,24 € 16,31-27,65 €
 • Benzin (1 litër) 1,18 € 1,05-1,30
 • Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Ose Makinë e Re ekuivalente) 19,119,96 € 18,556,98-26,101,22 €
 • Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Ose Makinë e Re ekuivalente) 26,610,22 € 24,225,17-33,435,70 €

Shërbimet komunale (Mujore)

 • Bazik (Elektrike, Ngrohje, Ftohje, Uje, Plehra) per 85m2 Apartament 59.54 € 31.48-97.81
 • 1 min. i tarifës celulare me parapagesë lokale (Pa zbritje ose plane) 0,15 € 0,12-0,32
 • Internet (60 Mbps ose më shumë, të dhëna të pakufizuara, kabllor/ADSL) 106,18 € 62,56-488,89 €
 • Redaktimi i sportit dhe kohës së lirë
 • Fitness Club, Tarifa mujore për 1 të rritur 47,71 € 42,39-55,09 €
 • Qira fushë tenisi (1 orë në fundjavë) ?
 • Kinema, Publikim Ndërkombëtar, 1 Vend 4,54 € 4,35-9,84

Redaktimi i kujdesit për fëmijët

 • Parashkollor (ose Kopsht), Plot Ditë, Privat, Mujore për 1 Fëmijë 162,37 € 162,37-640,38 €
 • Shkolla fillore ndërkombëtare, vjetore për 1 fëmijë 2,377.36 € 2,150,55-6,308.32

Veshje Dhe Këpucë

 • 1 palë xhinse (Levis 501 ose të ngjashme) 47,85 € 26,07-90,65 €
 • 1 fustan veror në një dyqan zinxhir (Zara, H&M, …) 49,37 € 15,77-119,20 €
 • 1 palë këpucë vrapimi Nike (me gamë të mesme) 66,14 € 48,63-157,71 €
 • 1 palë këpucë biznesi lëkure për burra 33,31 € 30,28-94,76 €

Qira në muaj

 • Apartament (1 dhomë gjumi) në qendër të qytetit 835,02 € 726,75-908,44
 • Apartament (1 dhomë gjumi) Jashtë Qendrës 734,96 € 695,89-782,23
 • Apartament (3 dhoma gjumi) në qendër të qytetit 1,512,82 € 1,449,76-1,574.64
 • Apartament (3 dhoma gjumi) Jashtë Qendrës 1,351,32 € 1,211,26-1,449,76

Blini Çmimin e Apartamentit

 • Çmimi për metër katror për të blerë apartament në qendër të qytetit?
 • Çmimi për metër katror për të blerë apartament jashtë qendrës?
 • Pagat Dhe Financimi Edit
 • Paga mesatare mujore neto (Pas tatimit) 511.70 €

 • Norma e interesit të hipotekës në përqindje (%), vjetore, për 20 vjet me normë fikse 16.00 6.50-23.00

Çmimet në Mahe
Ky qytet ka pasur 26 kontribues të ndryshëm në 18 muajt e fundit.
Disa të dhëna vlerësohen për shkak të numrit të ulët të kontribuesve. Nëse jetoni këtu, ju lutemi përditësoni të dhënat tona.

Përditësimi i fundit: Janar 2022 (marrë nga Numbeo)

Sigurisht, kjo është norma aktuale, por gjithmonë ia vlen të kontrollohet para se të largoheni. Çmimet, si në të gjitha vendet me orientim turistik, janë të larta, veçanërisht në hotele dhe qytete të mëdha. Në Seychelles, kjo do të thotë se ishulli Mahe është më i shtrenjti, ku ndodhet kryeqyteti i vendit dhe ku jetojnë shumica e banorëve të tij.

Çmimet e mostrës

Mos harroni se pothuajse të gjitha mallrat, përfshirë ushqimin, importohen nga vende të tjera, ndaj askush nuk duhet të habitet nga çmimet e larta në dyqane. Më poshtë janë disa artikuj bazë me çmime, çmimet janë dhënë në euro.

Monedha në Seychelles është rupi, dhe është e barabartë me 29 paund, 26 euro dhe 21 dollarë. Shumica e artikujve duhet të importohen në vend. Para se të mbërrini, duhet të paketoni tualetin, kremrat kundër diellit dhe mjetet kundër mushkonjave. Sezonet e pikut për turizmin janë dhjetor-janar dhe qershor-gusht. Sezoni i shirave zgjat nga janari në shkurt, por është mjaft i ngrohtë për të kaluar pjesën më të madhe të kohës jashtë. Do të shijoni edhe rrebeshe të shkurtra.

Kostoja e akomodimit në Seychelles

Ndërsa çmimet janë mjaft të larta, ato janë ende të përballueshme. Krahasuar me Tajlandën ose Balin, një apartament me një dhomë gjumi do të kushtojë afërsisht 100 euro për natë. Shumica e hoteleve ofrojnë mëngjes falas, por nëse doni një vakt jashtë, do t’ju duhet të paguani rreth 20-80 dollarë për një vakt me një pjatë. Megjithatë, nëse jeni duke vizituar kryeqytetin e ishullit Mahe, mund të merrni ushqime të lira në qytetin e Praslin.

Ndërtimi i plazheve të bukura të ishullit, lagjeve të pasura dhe restoranteve të shkëlqyera janë vetëm disa nga atraksionet për udhëtarët. Çmimet në këto ishuj ndryshojnë shumë, por në përgjithësi ato janë mjaft të përballueshme. Nëse po udhëtoni si grup, mund të merrni akomodim në Airbnb për aq pak sa 80 deri në 100 dollarë për natë. Ju duhet të siguroheni që qiraja të jetë ekskluzive për ju dhe të ketë të gjitha lehtësitë që ju nevojiten.

Nëse keni një buxhet, do t’ju duhet të merrni parasysh monedhën vendase. Rupia e Seychelles është monedha zyrtare, por ju mund ta blini atë përpara se të mbërrini. Megjithatë, nëse po planifikoni një pushim për dy, çmimet do të jenë dukshëm më të larta se për një person. Ekonomia e vendit është shumë e paqëndrueshme dhe nëse planifikoni të përdorni monedhën në rrugën tuaj, do të jeni mirë.

A janë Seychelles të shtrenjta?

Çmimet e ushqimeve

Ushqimi në Seychelles është i shtrenjtë, por është ende i përballueshëm. Pjata kryesore bazë në restorantet më miqësore për turistët kushton rreth 300 rupi dhe një vakt me pije me tre pjata mund të jetë rreth 50 PS/70 dollarë. Mund të gjeni ushqime më të lira në tregun e së mërkurës në Beau Vallon. Këta vendas nuk janë dorështrënguar dhe mund të gjeni pjata të lira në kamionët e ushqimit.

Çmimet e ushqimit, pijeve dhe transportit janë të shtrenjta, por çmimi mesatar për ishujt Seychelles është ende i përballueshëm. Disa nga hotelet dhe restorantet më të shtrenjta ndodhen në brigjet veriore dhe lindore, ndërsa të tjerat janë më rurale. Disa nga ishujt më të largët janë shumë të papopulluar. Njerëzit e ishullit janë shumë miqësorë dhe do të ndiheni si në shtëpinë tuaj sapo të mbërrini. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të jetoni në Mahe, i cili është më i madhi dhe më i populluari nga ishujt e Seychelles.

Kostoja e jetesës në Seychelles.

Kostoja e jetesës në Seychelles ndryshon. Çmimi mesatar i një dhome dyshe në një resort luksoz fillon nga 300 USD. Një hotel me katër yje zakonisht kushton rreth 250 USD. Një opsion i favorshëm buxhetor është një apartament me ushqim vetë ose një shtëpi njëkatëshe në një vendpushim. Duhet të ketë një dhomë të rehatshme dhe pajisje kuzhine. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për ata që kanë një buxhet.

Toka në Seychelles është e shtrenjtë. Një metër katror i zakonshëm kushton 56 dollarë. Nëse jeni duke blerë një pronë, duhet të siguroni miratimin nga Ministria e Përdorimit të Tokës dhe Habitatit. Përveç kësaj, ju duhet të paguani një tarifë ekuivalente me 51,000 dollarë në SHBA, e quajtur Sanksioni i Qeverisë. Kjo është e barabartë me 51,000 dollarë. Lajmi i mirë është se nuk do të duhet të shqetësoheni për këto kosto nëse blini pronën tuaj në Seychelles.