Çmimet në Francë – alkool, karburant, ushqim, restorante.

Franca është një vend i vizituar me shumë dëshirë nga turistë nga e gjithë bota. Kjo është kryesisht për shkak të vendndodhjes interesante të vendit dhe diversitetit të tij. Aty do të gjejmë plazhe tropikale (Cote d’Azur, Karaibe), si dhe male të larta (Alpe) me shumë akullnaja të bukura dhe pistat më të mira të skive në botë, si dhe shumë qytete dhe ndërtesa historike, mbetje të trazuara. e kaluara e këtij vendi. E gjithë kjo, e rrethuar nga bimësi e harlisur dhe e larmishme, të inkurajon të vizitosh dhe të kalosh kohën e lirë këtu. Përveç kësaj, objekte ekskluzive turistike: hotele, bujtina, restorante dhe shumë atraksione të tjera. Siç mund ta merrni me mend, duhet të paguani shumë për atraksione të tilla. Edhe pse dihet që vendet janë shumë të shtrenjta dhe më të lira, në përgjithësi, për të shkuar me pushime në Francë, duhet të keni parasysh kostot e larta. Monedha është euro, ashtu si në shumë vende të tjera evropiane. Kur zgjedhim një udhëtim nëpër Francë, përveç kostos së akomodimit dhe ushqimit, duhet të kemi parasysh edhe çmimin e karburantit. Çmimet këtu janë të ngjashme me ato që gjenden aktualisht në stacionet polake dhe janë rreth:

– benzina nga 1.50 -1.65 euro naftë: 1.44 euro.

Ku është më e shtrenjta – çmimet e ushqimeve në restorante dhe dyqane zinxhirore.

Si në çdo vend tjetër, çmimet në Francë gjithashtu ndryshojnë sipas rajonit. Në përgjithësi, megjithatë, turistët janë të interesuar për vendet që janë veçanërisht tërheqëse për turistët, dhe këtu është më e shtrenjta. Konsideroni, për shembull, kryeqytetin e Francës – Parisin. Çmimet atje janë vërtet jashtëzakonisht të larta. Dhe është praktikisht kudo. Për akomodimin në hotel duhet të paguajmë nga 150 deri edhe 1500 euro nata, për darkën në restorant do të paguajmë nga 20 deri në 100 euro, sigurisht edhe më shumë, varet se çfarë zgjedhim dhe sa mund të hamë. Megjithatë, nëse duam të kursejmë, duhet të shmangim restorantet, të hamë në bare ose të gatuajmë vetë. Produktet ushqimore mund të blihen pak më lirë në zinxhirët e mëdhenj ushqimorë, ndërsa në dyqanet e vogla të lagjeve janë shumë më të shtrenjta. Në zinxhirët e mëdhenj ushqimorë, ne do të paguajmë për ushqim të ngjashëm me atë në Poloni, për shembull:

 • baguette – 0,50 € / copë
 • Roleta gjalpi – 2 € / 10 copë
 • mollë – 0,95 € / kg
 • dardha – 0,95 € / kg
 • mandarina – 1 € / kg
 • gjalpë – 1,40 € / kub 250 g
 • salcë kosi – 0,70 € / paketë e vogël (20 cl)
 • vezë – 0,15 € / copë

Alkoolet në Francë – çmimet.

Ndoshta të gjithë kanë dëgjuar për vreshtat e famshme franceze, si dhe për verërat e mrekullueshme që prodhohen atje. Vlen gjithashtu të dihet se francezët bëjnë jo vetëm verëra të mira, por edhe konjakë, raki vere, shampanjë dhe liker. Likeri i famshëm francez i portokallit – Cointreau është i njohur në të gjithë botën. Njohësit e verërave franceze e dinë se etiketat tregojnë gjithmonë rajonin ku është bërë vera. Rajonet që janë të njohura për prodhimin e verës janë:

 • Shampanjë
 • Lugina e Loire
 • Alsas
 • Burgundy
 • rrethi Bordo
 • Langedocia
 • Kodrat mbi Rhone.

Shampanja franceze është gjithashtu e njohur në të gjithë botën, por është një produkt shumë ekskluziv dhe vetëm pak mund ta përballojnë atë. Një shishe gjysmë litri e kësaj shampanje, nga një vintage i mirë, kushton rreth 2000 dollarë. Kostoja e alkooleve të njohura:

 • Birra Kronenbourg – 1,50 € / litër
 • verë e kuqe Bordeaux – shishe 2 €.

Çmimet e mësipërme ndoshta janë tashmë të vjetruara. Çmimet aktuale në Paris për vitin 2022 janë më poshtë:

Restorante

Vakti, Restorant i lirë 15.00 € 10.00-25.00
Ushqimi për 2 persona, Restorant i mesëm, me tre pjata 60,00 € 40,00-80,00 €
McMeal at McDonalds (ose vakt i kombinuar ekuivalent) 9,00 € 8,00-10,00 €
Birra vendase (0,5 germa draft) 6,00 € 4,00-8,00
Birra e importuar (shishe 0.33 litra) 6.00 € 4.00-8.00
Kapuçino (i rregullt) 3,64 € 1,50-5,20
Coke / Pepsi (shishe 0,33 litra) 2,94 € 2,00-5,00
Ujë (shishe 0,33 litër) 1,89 € 1,00-4,00

Tregjet

Qumësht (i rregullt), (1 shkronja) 1,13 € 0,80-1,80
Bukë e bardhë e freskët (500 g) 2,04 € 1,00-4,00
Oriz (i bardhë), (1 kg) 2,07 € 1,00-4,00
Vezë (të rregullta) (12) 3,72 € 1,80-6,00
Djath vendas (1kg) 18,22 € 9,90-37,50
Fileto pule (1kg) 13,06 € 6,00-23,00
Mish viçi i rrumbullakët (1 kg) (ose mish i kuq i barazvlefshëm për këmbët e pasme) 19,70 € 10,00-35,00 €
Mollë (1kg) 2,65 € 1,00-4,00
Banane (1kg) 1,90 € 1,00-3,00
Portokall (1kg) 2,62 € 1,00-4,00
Domate (1kg) 3,25 € 1,99-5,00
Patate (1kg) 1,91 € 1,00-3,50
Qepë (1kg) 2,14 € 1,00-3,90
Marule (1 kokë) 1,34 € 1,00-2,00
Ujë (shishe 1.5 litër) 0.89 € 0.40-2.10
Shishe Vere (Verë e Mesme) 8,00 € 5,00-15,00
Birra vendase (shishe 0,5 litra) 1,83 € 0,80-3,00
Birra e importuar (shishe 0,33 litra) 2,57 € 1,20-4,00
Cigare 20 Pako (Marlboro) 10.00 € 10.00-11.00

Transporti

Biletë me një drejtim (Transporti Lokal) 1.90 € 1.69-2.00
Leje mujore (Çmimi i rregullt) 75,00 € 70,00-78,00 €
Taxi Start (Tarifa Normale) 5.00 € 3.00-7.00
Taksi 1km (Tarifa Normale) 1.60 € 1.05-3.00
Taksi 1 orë pritje (tarifa normale) 45,00 € 31,43-65,00 €
Benzin (1 shkronja) 1,62 € 1,30-1,90
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Ose Makinë e Re Ekuivalente) 20,000,00 € 19,000,00-25,000,00 €
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Ose Makinë e Re ekuivalente) 23,472,22 € 20,000.00-30,000.00

Shërbimet komunale (Mujore)

Bazik (Elektrike, Ngrohje, Ftohje, Uje, Plehra) per 85m2 Apartament 174.75 € 102.00-300.00
1 min. i tarifës celulare me parapagesë lokale (Pa zbritje ose plane) 0,16 € 0,05-0,20
Internet (60 Mbps ose më shumë, të dhëna të pakufizuara, kabllo / ADSL) 29,66 € 20,00-40,00 €

Sporti dhe koha e lirë

Fitness Club, Tarifa mujore për 1 të rritur 37,04 € 20,00-68,00 €
Qiraja e fushës së tenisit (1 orë në fundjavë) 15,55 € 9,00-35,00
Kinema, Publikim Ndërkombëtar, 1 Vend 12.00 € 9.00-15.00

Kujdesi për fëmijët

Parashkollor (ose Kopsht), Plotë Ditë, Privat, Mujore për 1 Fëmijë 723,08 € 200,00-1,200,00 €
Shkolla fillore ndërkombëtare, vjetore për 1 fëmijë 15,125.00 € 8,000.00-25,000.00

Veshje Dhe Këpucë

1 palë xhinse (Levis 501 ose të ngjashme) 97,31 € 60,00-120,00 €
1 fustan veror në një dyqan zinxhir (Zara, H&M,…) 36,68 € 20,00-70,00 €
1 palë këpucë vrapimi Nike (me gamë të mesme) 90,81 € 60,00-130,00 €
1 palë këpucë biznesi lëkure për burra 143,91 € 60,00-250,00 €

Qira në muaj

Apartament (1 dhomë gjumi) në qendër të qytetit 1,265,38 € 900,00-1,800.00
Apartament (1 dhomë gjumi) Jashtë Qendrës 879,21 € 650,00-1,200,00 €
Apartament (3 dhoma gjumi) në qendër të qytetit 2,711,25 € 1,800.00-4,000.00
Apartament (3 dhoma gjumi) Jashtë Qendrës 1,857,63 € 1,200.00-2,500.00

Blini Çmimin e Apartamentit

Çmimi për metër katror për të blerë apartament në qendër të qytetit 12,562.49 € 10,500.00-16,700.00
Çmimi për metër katror për të blerë apartament jashtë qendrës 9,154.65 € 7,000.00-11,500.00

Pagat Dhe Financimi

Paga mesatare mujore neto (Pas tatimit) 2,777,62 €
Norma e interesit të hipotekës në përqindje (%), vjetore, për 20 vjet me normë fikse 1.25

Burimi: Numbeo