Valloire – moti, hartë, udhëzues.

Valloire – udhëzues udhëtimi

Valloire është një vendpushim i madh skijimi, i vendosur në mënyrë piktoreske në Luginën Maurienne dhe Alpet Veriore në këmbët e kalimit të famshëm Galibier së bashku me fshatin Valmeinier. Resorti ofron 150 kilometra pista skish. Nga këto, deri në 60% e itinerareve klasifikohen si të lehta, sepse ky rajon është i popullarizuar nga fillestarët dhe familjet me fëmijë, sigurisht që kishte edhe rrugë më të vështira. Përveç 90 kilometrave të shënuara me ngjyrë të gjelbër, ka edhe 50 kilometra rrugë të shënuara si të kuqe dhe 10 kilometra rrugë të zeza, kështu që secili do të gjejë një rrugë të përshtatshme për aftësitë e tij. Pistat tatëpjetë janë të vendosura në 1430-2600 metra mbi nivelin e detit, por shumica e tyre janë mbi 2000 metra. Nëse shtoni më shumë se 400 topa bore në dispozicion aktualisht të resortit, mund të jeni të sigurt se kushtet e borës në Valloire do të kënaqin edhe skiatorët dhe snowboardistët më kërkues.

Vlerësime të Valloire

Zona e skive e resortit në Valloire është gjithashtu shumë e pasur me: paragliding, një shesh patinazhi artificial në akull me një sipërfaqe prej 1800 m2, shëtitje me këpucë bore, pishinë, palestër dhe qendër Wellness (sauna, hamami, xhakuzi, gjimnastikë) , muri i ngjitjes dhe rrugicë bowling. Në fshat ka një qendër kulturore (kinema, bibliotekë, sallë multimediale). Tërheqja historike lokale është e ashtuquajtura Shtegu Barok, i cili përfshin kishën historike të shekullit të 17-të në Valloire. Konkursi vjetor i skulpturave në borë dhe akull, në të cilin marrin pjesë konkurrentë nga vende të ndryshme, është shumë i njohur. Fshati gjithashtu ka disko, si dhe një përzgjedhje të mirë të bareve, bareve dhe dyqaneve.

Valloire – hartë

Valloire – moti, hartë, udhëzues.

Valloire ndodhet në të ashtuquajturat Alpet Veriore në rajonin Rhône-Alpes, në departamentin e Savoie. Është një zonë skijimi rrëzë kolonës së famshme Col du Galibier (Galibier Pass), e quajtur “Vallée d’Or”. Ndodhet midis Les Trois Vallées dhe kufirit italian.

Moti Valloire

Valloire është kombinimi perfekt i diellit të Alpeve Jugore dhe borës së Alpeve Veriore. Qendra është e hapur nga dhjetori deri në prill. Në këta muaj, kushtet e motit ju lejojnë të përfitoni plotësisht nga pistat e skive. Qyteti i detyrohet kushteve të shkëlqyera të borës për vendndodhjen e shumicës së shpateve në anën veriore. Klima e Valloire karakterizohet nga një numër i madh ditësh me diell, falë të cilave skiatorët që kalojnë kohën e tyre këtu mund të shijojnë jo vetëm kushte fantastike sportive, por edhe të shijojnë kënaqësinë e shijimit të diellit në mes të dimrit.

Akomodimi:

https://en.valloire.com