Tignes – moti, udhëzues, atraksione.

Kontrolloni se çfarë atraksionesh ka përgatitur Tignes për ju. Mësoni për motin, udhëzuesin dhe argëtimin në Tignes.

Për fillestarët, unë sugjeroj të shikoni një film sensacional për historinë e Tignes dhe vendpushimin modern të skive:

Udhëzues Tignes – Video profesionale

Fytyra më pak e njohur e Francës janë, mbi të gjitha, qytetet e saj të shumta piktoreske malore. Mes tyre është edhe Tignes. Duke mbretëruar në Tignes moti kaq mjafton kushte miqësore të motit pothuajse gjatë gjithë vitit. Mbizotërojnë në zonë Tignes temperaturës janë si më poshtë:

Moti në Tignes

 • Dhjetor-Shkurt – temperaturat variojnë nga (-2) – (-1) gradë C deri në 5-9 gradë C;
 • Mars – Maj – temperaturat që variojnë nga 2-9 gradë C deri në 12-22 gradë C;
 • Qershor – Gusht është amplituda e temperaturës që varion ndërmjet 10-13 gradë C dhe 23-26 gradë C;
 • Temperaturat shtator-tetor variojnë nga 1-8 gradë C dhe 8-20 gradë C.

Kryesor tërheqja e Tignes në radhë të parë sezoni i gjatë i dimrit nga nëntori deri në maj. Kjo do të thotë se pothuajse gjatë gjithë vitit, ky vend na fton në një çmenduri të vërtetë dimërore. Terreni i Tignes është aq i formuar sa mund të kultivoni këtu:

 • ski klasik;
 • snowboarding;
 • ski në stil të lirë;
 • ski alpin i avancuar.

Megjithatë, këto nuk janë atraksionet e vetme që qyteti ka për të ofruar. Në zonën e tij, ne gjithashtu mund të trajnojmë dhe kultivojmë:

 • paragliding – ato mund të praktikohen në çdo nivel avancimi, edhe kur duam të fillojmë aventurën tonë me këtë sport magjepsës;
 • vozitje në akull – Tignes na ofron:
 • një shesh patinazhi i zakonshëm për patinazh klasik me një sipërfaqe prej mbi 300 kilometra katrorë;
 • një zonë e caktuar posaçërisht në një liqen të ngrirë;
 • shesh patinazhi për hokej mbi akull.
 • Për njerëzit që kërkojnë argëtim të mirë, ato mund të jenë të veçanta Ngjarjet e së enjtes në akull me muzikë live.
 • Karting me akull – është diçka për entuziastët e sporteve ekstreme; kjo disiplinë konsiston në ngasjen në një pistë të ngrirë me përdorimin e mjeteve të përgatitura posaçërisht që ngjajnë me kart-et tona;
 • duke u ngjitur në një … ujëvarë të ngrirë– marrim një veshje të veçantë për itinerarin; gjatë gjithë kohës ne jemi nën syrin vigjilent të instruktorëve.

Ka edhe në Tignes një kompleks modern sportiv dhe rekreativ. Atraksionet e disponueshme në zonën e saj përfshijnë:

 • sauna;
 • pishine;
 • xhakuzi;
 • sallë fitnesi.

Zbavitje Tignes

Edhe pse Tignes ndonjëherë lidhet kryesisht me sportet dimërore, ka mjaft vende në zonën e tij ku mund të kaloni kohën tuaj të lirë. Ata i shërbejnë këtij qëllimi, të shumta: bare, bare dhe restorante në shpatet që ofrojnë, përveç ushqimit të mirë, muzikë live, pije të shijshme dhe një atmosferë të mrekullueshme. Tignes është gjithashtu një vend shumë i njohur për natën e Vitit të Ri. Pastaj ka një ngjarje të drejtpërdrejtë në ajër të hapur. Natën e Vitit të Ri në Tignes, është gjithashtu një shfaqje tërheqëse fishekzjarre.

Tignes – informacion i përgjithshëm

Qyteti per cfare po flas, është themeluar në vitin 1936por nuk mori formën e sotme deri në përmbytjen dhe metamorfozën e tokës. Prandaj Tignes si një vendpushim skishdhe, funksionon fizikisht që nga viti 1970.Tignes gjatë natës në radhë të parë, apartamente të pajisura mirë për disa persona me komoditete bazëi. Pothuajse të gjitha janë shumë afër shpateve. Aty pranë ka edhe parkingje me pagesë.

Lexoni më shumë rreth Tignes:

https://en.tignes.net