Pushimet në Francë – a ia vlen të shkoni me pushime në Francë?

Pamje të bukura 4k të Francës.

Franca është një nga vendet evropiane më të vizituara nga turistët. Monumentet madhështore dhe peizazhet e bukura tërheqin si adhuruesit e historisë dhe artit, ashtu edhe adhuruesit e natyrës. Franca ka gjithçka që i nevojitet një vendi tërheqës turistik – plazhe të shkëlqyera në Detin Mesdhe, vendpushime plot lëvizje, pamje malore të lëna pa frymë në Alpe, vendpushime skish të pajisura mirë dhe monumente që janë ndër më të mirat në botë.

Pushimet në Francë – ia vlen të shkosh atje me pushime?

Franca është tërheqëse për turistët që duan të kalojnë pushimet e tyre këtu si në verë ashtu edhe në dimër. Në mot të nxehtë, bregdeti jugor është veçanërisht tërheqës, i cili quhet Cote d’Azur. E shtrirë nga Cassis pranë Marsejës deri në kufirin italian, Riviera Franceze është një rajon që vizitohet nga mbi 10 milionë njerëz në vit. Vendpushimet më të rëndësishme franceze janë të vendosura këtu – Saint Tropez, Nice, Cannes dhe Antibes. Edhe pse plazhet këtu nuk janë shumë të gjera dhe shpesh janë të mbuluara me gurë, kjo nuk i pengon adhuruesit e relaksimit buzë detit. Pamjet e bukura, hija blu e ujërave të detit dhe shkëmbinjtë dhe shkëmbinjtë spektakolar bregdetar janë foto që do të mbahen mend përgjithmonë. Nëse kësaj i shtojmë hotelet e klasit të lartë dhe ushqimet e shijshme, jugu i Francës duket të jetë një parajsë e vërtetë për turistët. Në dimër, vendpushimet e vendosura në male marrin jetë. Të vendosura në kufirin me Italinë, vendpushimet e skive alpine ofrojnë jo vetëm kilometra të tëra pista të rregulluara, ashensorë dhe ambiente skijimi moderne, por edhe akomodim të klasit të lartë dhe argëtim të shumtë.

Turne në Francë

Shumë njerëz që nisen për në Francë janë të fokusuar kryesisht në njohjen e saj. Dhe këtu ka diçka për të admiruar. Vetëm një vizitë në Paris mund të zgjasë të paktën disa ditë. Njohja me sekretet e kryeqytetit francez, eksplorimi i muzeumeve lokale, një lundrim në Seine, shëtitja në rrugët e ngushta të Montmartrit ose kafeja në një nga kafenetë e panumërta mund të kompletojnë qëndrimin tuaj. Dhe ky nuk është fundi i vendeve që ia vlen të vizitohen. Lugina Loire me kështjellat e saj madhështore, Normandinë simpatike dhe Provence piktoresk tërheqin turma të vërteta çdo vit. Mos harroni për argëtimin Shikimet e pamjeve sigurisht që mund të kombinohen me relaksimin buzë detit. Prandaj, pushimet e kombinuara me udhëtime vajtje-ardhje janë shumë të njohura.

Pushimet në Francë – çmimet

Kur vendosni për pushime në Francë, duhet të keni parasysh se do të shpenzoni më shumë para se në vendet e tjera të Evropës Jugore dhe Perëndimore. Sidoqoftë, në këtë rast, mos u dekurajoni prej tij. Kjo është për shkak të cilësisë shumë të lartë të shërbimeve të ofruara nga hotelet dhe bujtinat franceze. Nëse kësaj i shtojmë edhe vlerat e jashtëzakonshme natyrore, peizazhore dhe historike të Francës, nuk do të jetë çudi që, pavarësisht çmimeve relativisht të larta, Franca renditet ndër vendet më të vizituara çdo vit.

Lexo më shumë rreth Francës në Wikipedia.