Les Deux Alpes – moti, vendndodhja, udhëzuesi.

Les Deux Alpes është një destinacion popullor skish në Alpet Franceze, moti dhe udhëzuesi për Les Deux Alpes. Les Deux Alpes është një vendpushim skish i frekuentuar veçanërisht nga të rinjtë.

Një pamje e mahnitshme. Pamjet me dron tregojnë se sa i mrekullueshëm është ky vend.

Les Deux Alpes – udhëzues udhëtimi

Les Deux Alpes është një vendpushim skish i frekuentuar veçanërisht nga të rinjtë. Ndodhet në rajonin Rhône-Alpes, më konkretisht në departamentin Isère në Alpet Dolphin. Resorti ndodhet në një lartësi prej 1300 deri në 3520 metra mbi nivelin e detit. Një nga qytetet më të mëdha në zonë është Grenoble, 71 kilometra nga Les Deux Alpes. Qyteti ofron 225 kilometra pista skish të ndryshme dhe të përgatitura në mënyrë perfekte. Është gjithashtu zona më e madhe e skijimit të akullnajave në Evropë. Në një lartësi prej 3200 metrash, ka një park bore, duke përfshirë një gjysmë tub, muzikë boredcross dhe ambiente ngrënieje. Atmosfera unike e qytetit, e plotësuar nga një ofertë e shkëlqyer e infrastrukturës përkatëse, p.sh. hotele, restorante, bare dhe disko, e bën atë një nga vendet e preferuara për ski dhe sporte të tjera dimërore.

Ku është Les Deux Alpes?

Qyteti ndodhet në juglindje të Francës, pranë kufirit francezo-italian në të ashtuquajturat Alpet e Delfit. Është pjesa veriore e Alpeve Franceze. Nga zona e skive Les Deux Alpes, ju mund të merrni lehtësisht teleferikun për në La Grave në 3600 metra në Departamentin e Alpeve të Larta. Nga ky qytet, në ditët e kthjellëta, mund të shihni Mont Blanc, malin më të lartë në Alpe, dhe gjithashtu majën më të lartë evropiane. Mont Blanc mund të admirohet kur përdorni një nga pistat e skive. Vetë emri i qytetit të Les Deux Alpes i referohet faktit se pjesa kryesore e zonës së skive ndodhet në dy pista skish dhe rrëshqet në kreshtat e akullnajave Girose dhe Mont-de-Lans.

Les Deux Alpes – moti

Për shkak të vendndodhjes së Les Deux Alpes lart në male në një akullnajë, nuk duhet të shqetësoheni shumë për kushtet e skijimit. Sigurisht, sa më të larta të jenë, aq më të mira janë dhe të disponueshme gjatë gjithë vitit. Përveç kësaj, 214 topa bore kujdesen për sasinë e duhur të borës, e cila nëse është e nevojshme dhe në kushte të favorshme temperaturash mund të plotësojë lehtësisht mungesën e borës. Siç u përmend, vendndodhja në akullnajë dhe lartësia e disa rrugëve të vendosura deri në 3600 metra mbi nivelin e detit do të thotë se nuk duhet të ketë borë të mjaftueshme në itinerar. Për këtë arsye, sezoni i skive në Les Deux Alpes zgjat si në verë ashtu edhe në dimër. Është resorti i parë i skive në Francë që ju lejon të praktikoni sportet dimërore edhe gjatë verës. Për shkak të vendndodhjes malore, moti mund të jetë kapriçioz, domethënë, me rritjen e lartësisë, temperatura e ajrit bie, kështu që duhet të përgatiteni për kushte të tilla. Gjithashtu vlen të përgatitemi për mbylljen e rrugëve për shkak të kushteve të këqija të motit dhe rreziqeve nga ortekët.