Kuzhina në Francë – pjata, shijshme, pije, alkool, receta.

Ushqimi dhe gjithçka që lidhet me kuzhinën është shumë e rëndësishme për francezët. Si përgatitja e vakteve ashtu edhe konsumimi i tyre janë rituale, ndaj përveç trupit ushqejmë edhe sferën tonë shpirtërore. Është një element shumë i rëndësishëm i jetës familjare dhe shoqërore.

Ushqimi në Francë – mëngjes, drekë, darkë (delikatesa).

Mëngjesi në Francë është një vakt i lehtë, elementi i pandashëm i tij është kafeja, e cila pihet në një tas të veçantë, ose “bolu”. Për këtë zakonisht hani një briosh me gjalpë ose një baguette me gjalpë dhe mjaltë ose marmelatë.

Darka në Francë, si çdo vakt, është një gjë e shenjtë. Një pushim dreke zakonisht organizohet rreth orës 11.30-13.30, pastaj të gjithë bëjnë pushim nga studimi ose puna dhe festojnë vaktin. Është më mirë të mos bëni asgjë në këtë kohë sepse bankat, postat dhe zyrat janë gjithsesi të mbyllura. Një darkë franceze mund të përbëhet nga deri në katër elementë. E para është fillestari ose “hyrja”. Mund të jetë supë, sallatë ose kërmij në gjalpë hudhre. Më pas pjata kryesore ose “pjata kryesore” të cilën mund ta kërkoni për një nga pjatat e shumta të shijshme. Në fund, një ëmbëlsirë e ëmbël ose e shijshme, dmth mousse me çokollatë ose djathë dhe në fund kafe. Vakti më i rëndësishëm duket të jetë darka. Rregullimi i pjatave është shpesh i ngjashëm me menunë e darkës. Shumë shpesh, francezët shërbejnë për të pirë një gotë verë. Hahet ngadalë dhe ngadalë, shumë shpesh në një rreth familjar ose miqësor.

Kuzhina në Francë – pije, alkool.

Ndër alkoolet, më të famshmet janë verërat franceze, ka 3 lloje:

  1. Vin de tavolinë – verërat e ndërmjetme të tryezës që prodhohen në masë nga rrushi
  2. Vin de paguan – verëra nga rajone më pak të njohura të Francës që nuk kanë marrë statusin e apelit
  3. Vin d; i kontrolluari i apelit – verërat që i nënshtrohen standardeve strikte të prodhimit duhet të prodhohen rreptësisht nga rrushi i rritur në mënyrë strikte në një zonë të mirëpërcaktuar të quajtur apel.

Është po aq i famshëm Konjak francez (konjak), pra një raki, teknologjia e prodhimit të së cilës nuk ka ndryshuar prej 300 vitesh. Ai përmban 40-45% alkool. Në Bashkimin Evropian, emri Konjak është i rezervuar për alkoolin e prodhuar pranë qytetit me të njëjtin emër në rajonin Chantre të Francës.

Kuzhina në Francë – receta, pjata.

Fillestarët:

  • Assiette de crudites – përbëhet nga perime të papërpunuara, pothuajse gjithmonë me karota të grira
  • Mousse de saumon – Pjata është e përgatitur me salmon të zier, krem ​​dhe beshamel të servirur të ftohtë.
  • Tarte au roquefort – një meze i përbërë nga vezë qepë, të spërkatura me thërrime buke dhe të pjekura në furrë.

Gjellë kryesore:

  • Coq Au vin – pulë në verë. Ai zien një gjel të ri në një salcë vere të kuqe.
  • Dinde aux marrons – pjatë tradicionale e Krishtlindjeve, gjeldeti i pjekur i mbushur me gështenja dhe mish.
  • Porc roti aux pommes – mish derri i pjekur me mollë, shija e tyre e thartë thekson shijen e mishit.
  • Pot-au-feu – mish viçi, ndonjëherë viçi me shtimin e perimeve si presh, patate, rrepkë të bardhë, karrota, qepë dhe karafil të shërbyer në lëngun e zier.

Desserts:

Savarin – baba me krem ​​të lagur në rum, në formë kurore
Tarte aux fruta – fruta, në varësi të stinës, të pjekura në fund të brumit të shkurtër ose të petës

Supat:

Supe aux choux – supë me lakër, proshutë të tymosur, patate, proshutë, rrepë, qepë, karrota, të servirura me një bukë bajate.