E bukur – moti, harta, guida, monumentet.

Kur është koha më e mirë për të vizituar qytetin e Nicës dhe cilat pamje për të parë? Moti, temperaturat mesatare, reshjet dhe temperatura e ujit të detit. Mini udhëzuesi juaj për në Nice. Vende me interes në Nice për një udhëtim pa hartë, plan urbanistik ose udhëzues.

Me këto të dhëna moti, ju mund të zgjidhni muajin e duhur për të eksploruar këtë qytet interesant buzë Detit Mesdhe.

Një udhëzues i shkëlqyer video për Nice për të filluar:

Turneu i Nicës, Francë – kryeqyteti i rivierës franceze dhe qyteti i dytë më i madh francez në bregdetin e Mesdheut pas Marsejës

Nice është një nga vendpushimet më të famshme të Cote d’Azur. I vendosur në mënyrë piktoreske midis detit Mesdhe dhe maleve të dukshme në horizont, ai vizitohet nga mijëra turistë çdo vit. Është gjithashtu një nga portet më të rëndësishme të lundrimit dhe jahteve në zonë. Dielli, deti blu dhe argëtimi i klasit botëror janë shenjat dalluese të këtij resorti francez.

Kohe e mire

Nice ndodhet në zonën klimatike mesdhetare. Karakterizohet nga vera të nxehta dhe dimra të butë e të ngrohtë. Temperaturat e verës arrijnë mbi 30 gradë Celsius gjatë ditës. Në dimër, megjithatë, ato lëkunden rreth 15 gradë. Një avantazh tjetër i Nice është se në verë ka shumë pak reshje. Ato ndodhin vetëm 1-2 herë në muaj dhe zakonisht janë mjaft jetëshkurtër. Megjithatë, ato janë relativisht të bollshme dhe kanë karakterin e një shiu. Më shumë shi mund të ketë në dimër, por edhe atëherë nuk kalon një javë në një muaj. Temperaturat mesatare në Nicë në muajt individual – në gradë Celsius

janar shkurt marsh prill Mund qershor korrik gusht shtator tetor Nëntor dhjetor
9 10 11 13 17 njëzet 23 23 21 17 13 10

Më poshtë mund të gjeni motin më të detajuar në Nice nga muaji në muaj:

Muaj Minimumi (° C) Maksimumi (° C) Mesatarja (° C) Minimumi (° F) Maksimumi (° F) Mesatarja (° F)
janar 6 13 9.6 42 56 49.2
shkurt 6 14 9.8 43 56 49.6
marsh 8 15 11.9 47 60 53.3
prill 11 17 14.1 51 63 57.4
Mund 15 21 17.8 58 70 64
qershor 18 25 21.4 65 76 70.6
korrik 21 28 24.2 69 82 75.5
gusht 21 28 24.5 70 82 76.1
shtator 18 25 21.2 64 77 70.2
tetor 14 21 17.5 57 70 63.5
Nëntor 10 17 13.4 49 63 56
dhjetor 7 14 10.4 44 57 50.6
Turneu i Nicës, Francë – kryeqyteti i rivierës franceze dhe qyteti i dytë më i madh francez në bregdetin e Mesdheut pas Marsejës

Mesatarja e reshjeve në Nice gjatë muajve:

Muaj Milimetra Të gjitha Ditët
janar 70 2.8 6
shkurt 45 1.8 5
marsh 40 1.6 5
prill 70 2.8 7
Mund 45 1.8 5
qershor 35 1.4 4
korrik 10 0.4 2
gusht njëzet 0.8 2
shtator 72 2.8 5
tetor 135 5.3 7
Nëntor 105 4.1 7
dhjetor 95 3.7 6
Turneu i Nicës, Francë – kryeqyteti i rivierës franceze dhe qyteti i dytë më i madh francez në bregdetin e Mesdheut pas Marsejës

Orët me diell në Nice në muaj të veçantë:

Muaj Mesatarisht Së bashku
janar 5 160
shkurt 6 170
marsh 7 215
prill 7.5 225
Mund 8.5 265
qershor 10 305
korrik 11 350
gusht 10 315
shtator 8 240
tetor 6 185
Nëntor 5 150
dhjetor 4.5 140
Turneu i Nicës, Francë – kryeqyteti i rivierës franceze dhe qyteti i dytë më i madh francez në bregdetin e Mesdheut pas Marsejës

Temperatura mesatare e ujit të detit në Nice në muaj të veçantë:

Muaj Celsius (° C) Fahrenheit (° F)
janar 14 56
shkurt 13 56
marsh 14 56
prill 14 58
Mund 17 62
qershor njëzet 68
korrik 23 73
gusht 24 75
shtator 22 72
tetor njëzet 67
Nëntor 17 63
dhjetor 15 58
Turneu i Nicës, Francë – kryeqyteti i rivierës franceze dhe qyteti i dytë më i madh francez në bregdetin e Mesdheut pas Marsejës

E bukur – cilat harta dhe udhëzues për të zgjedhur

E bukur – moti, harta, guida, monumentet.
Harta e futbollit Sixt Nice
Udhëtim i bukur me autobus – hartë

Nice, e vendosur në Cote d’Azur, është një nga zonat kryesore turistike në botë. Shumë turistë i vizitojnë çdo vit. Nuk është çudi që shumica e shtëpive botuese ofrojnë udhëzues për këtë fushë. Ato përmbajnë jo vetëm një përshkrim të atraksioneve turistike, por edhe këshilla për akomodimin, ushqimin dhe kalimin e kohës së lirë. Në tregun polak, mund të gjeni, ndër të tjera, udhëzuesit e mëposhtëm për Nice dhe rrethinat e saj:

 • Michalina’s Green Guide botuar në polonisht nga shtëpia botuese Bezdroża
 • Provence dhe Cote d’Azur nga shtëpia botuese Pascal
 • Provence dhe Riviera Franceze nga National Geographic
 • Cote d’Azur nga Marco Polo

Kur shkoni në Nice, ia vlen gjithashtu të merrni një hartë të qytetit dhe harta rrugore të zonës përreth. Ato mund të gjenden në libraritë e udhëtimit, libraritë e porosive me postë ose pikat e mëdha të shitjeve. Ato janë të gjitha angleze ose franceze, por shumë të qarta dhe të lexueshme.

 • Udhërrëfyesi i Provence, Cote de Azur, Rhone Alpes nga Marco Polo Publishing
 • Nice et son grumbullimi i Institutit Francez Gjeografik Kombëtar
 • Nice, Cannes & Monte Carlo nga Insight

Nice – monumentet më të rëndësishme dhe atraksionet turistike

Gjërat më të mira për të bërë dhe vendet për t’u vizituar në Nice. Çfarë të bëni në këtë cep me diell të Rivierës Franceze?

Nice njihet kryesisht si një nga vendpushimet më të rëndësishme në Francë. Nuk është çudi që atraksionet e tij më të mëdha turistike përfshijnë plazhin dhe bulevardet buzë detit: Promenade de Anglais të veshur me palma dhe Nice Quai des Etats-Unis që çon në lagjen e vjetër Vieux. Nice e Vjetër është gjithashtu veçanërisht e rëndësishme, me monumentet më të rëndësishme të qytetit:

 • Rrënojat e banjove romake dhe amfiteatrit nga shekulli III
 • Katedralja e Rilindjes Sainte Reparate
 • Kisha barok e Shën Jacque le Mejeur
 • Pallatin e Senatit

Turistët janë të etur për të vizituar sheshin Massena me shatërvanët e tij të shumtë dhe ndërtesat piktoreske. Një vend tjetër për shëtitje pak larg qendrës së qytetit është kodra e kalasë, ku janë ruajtur rrënojat e saj. Për momentin, ka një kopsht lulesh në kodër me një ujëvarë artificiale të mrekullueshme. Nice është gjithashtu e famshme për muzetë e saj interesantë. Në to mund të shihni veprat e piktorëve më të rëndësishëm francezë. Më të vlefshmet janë:

 • Muzeu i Arteve të Bukura me vepra të shumta impresioniste, si Degas, Monet dhe Renoir
 • Muzeu Matisse me një nga koleksionet më të mëdha të veprave të këtij artisti në botë
 • Muzeu Marc Chagall – Muzeu më i madh në botë i Chagall
 • Muzeu i Artit Modern dhe Bashkëkohor me vepra të Andy Warhol dhe Lichtenstein në koleksionet e tij

Po sikur të keni vetëm 1 ditë për të vizituar Nice?

 • Vieille Ville (Qyteti i Vjetër)
 • Promenade des Anglais
 • Parc de la Colline du Château (Parku i Kalasë Hill)
 • Statuja e Jardin Albert I