Vigtige telefoner og ambassade i Frankrig og Cote d’Azur.

Bemærk: Tallene er ikke opdateret, ikke alle er muligvis opdaterede.

– politiet – 17
– brandvæsen – 18
– ambulancetjeneste (SAMU) – 15 eller samlet – 112

Andre vigtige telefoner:

Lufthavnsinformation

Information om ankomster og afgange.
• ORLY: Tlf: 01 49 75 15 15
• ROISSY: Tlf: 01 48 62 22 80
• Beauvais: Tlf. 0892 682 073

Lufthavn: bagageudlevering
ORLY
• Air France: Tlf.: 01 41 75 41 74
• Aéroport de Paris: Tlf.: 01 49 75 04 53
ROISSY
• Air France: Tlf.: 01 48 64 13 65/01 48 64 17 72
• Aéroport de Paris: Tlf.: 01 48 62 10 46

BEAUVAIS

• Aéroport de Beauvais: Tlf. 0892 682 073

Fundet ting
• Paris: Tlf.: 0821 00 25 25

Uopsætteligheder
• Ambulance: Tlf: 15
• Politi: Tlf: 17
• Ambulance og brandvæsen: Tlf: 18
• Medicinsk nødsituation i Paris: Tlf.: 01 53 94 94 94
• SOS Briller: Tlf: 01 48 07 22 00
• SOS Øjenlæge: Tlf: 01 40 92 93 94
• Forgiftningscenter: Tlf: 01 40 05 48 48
• SOS Læge: Tlf: 0820 33 24 24
ou Tlf.: 01 47 07 77 77
• SOS Tandlæge: Tlf: 01 43 37 51 00
• SOS Laryngolog: Tlf: 01 43 56 22 25

Andre lægeambulancer
– Ambulance 75: Tlf.: 01 42 62 65 65
– Les Ambulances Rapides: Tlf.: 01 55 25 28 52
– Montparnasse Ambulancer: Tlf.: 01 45 35 99 00
– Ambulance 17: Tlf: 01 42 63 70 70

• Visakorttyveri: Tlf: 0892 705 705
• Tyveri af checks: Tlf.: 08 36 68 32 08
• American Express: Tlf.: 01 47 77 72 00

Valutaveksling – Konverter: klik

• Travelex (6-23 timer)
18 rue de Dunkerque. Paris 10
Tlf.: 01 42 80 11 50
• American Express Skift
– 26, av de l’Opéra – Paris 1er: Tlf.: 01 53 29 40 39
– 36, av de Wagram – Paris 8ème: Tlf.: 01 42 27 58 80
– 11, rue Scribe – Paris 9ème: Tlf.: 01 47 77 79 28/01 47 77 77 07

Telegrammer
Tlf.: 08 00 33 44 11

Central postkontor

Åbent 24/24
52, rue du Louvre – Paris 1er – Tél: 01 40 28 20 00

Ekspres post
• DHL: Tlf.: 08 00 20 25 25
• Federal Express: Tlf.: 01 40 85 38 29 / N ° Vert: 0 800 12 38 00Apoteker åbne 24/24
– 84, av des Champs Elysés. Paris 8ème: Tlf.: 01 45 62 02 41
– 6, plads Félix-Eboué. Paris 12ème: Tlf.: 01 43 43 19 03
– 6, place de Clichy. Paris 9ème: Tlf.: 01 48 74 65 18


Telefoner nyttige i vanskelige situationer

Psykiatrisk Service 01.45.65.30.00
røde Kors 0800.858.858
Misbrugte børn 0800.05.1.2.3.4 – fri 24/24
Ungdoms vold 0800.20.22.23
Hjælp på engelsk 01.47.23.80.80
Voldtægter – information til kvinder 0800.05.95.95
SOS-voldtægt i familien 04.76.47.90.93
SOS-kvinder slået og misbrugt 01.30.63.82.50
SOS savnede børn 0810.012.014
Prævention, gynækologisk rådgivning 0820.331.334
Narkotika, cigaretter, alkohol info 113 – 0800.23.13.13
Anonyme Alkoholikere 01.43.25.75.00 24H / 24
Samtaler om alkohol 0811.91.30.30
Narkotikasamtaler 0811.91.20.20
Diskrimination, racisme 114
SOS Racisme 01.40.50.34.34
Selvmordstanker – samtaler 01.45.39.40.00
SOS selvmord 01.40.50.34.34
Ensomhed – samtaler 0800.47.47.88
SOS venskab 01.42.96.26.26
AIDS nyhedstjeneste 0800.84.08.00 – 24H / 24
Onkologiske sygdomme 0810.810.821
Gulsot information 0800.845.800
Sjældne sygdomme – information 0810.63.19.20 Man – Fre 9.00 til 18.00
Administrationsoplysninger 39,39

Telefonerne kommer fra hjemmesiden Polinika.eu

Den polske ambassade i Paris:

Republikken Polens ambassade i Frankrig
1, rue de Talleyrand,
75343 Paris Cedex 07
Tlf. 01 43 17 34 05

RER, Metro, Bus: INVALIDES stop

Klager og ansøgninger modtages hver onsdag mellem kl. 17.00 og 18.00